October 31, 2008

Teisiti...

Mõtlesime seekordse postituse teha pisut teisiti kui eelnevad. Teeme sellepärast, et enamus selle blogi jälgijatest pole ilmselt kunagi vaevaks võtnud Austraaliamaal ära käija. Teatavasti on aga see inimeseloom juba ükskord nõnda ehitatud, et tal tekib mingi ettekujutus ka nende paikade kohta, kuhu ta veel sattunud pole. Tuginegu see siis tuttavate jutustustel, telekast vaatama juhtutud saadetel-filmidel või jumal-ainult-teab millel muul. Autorid võivad küll kahepeale kokku neli kätt südametele pannes tunnistada, et enne siia jõudmist oli meil Austraaliast küll pisut erinev nägemus, kui nüüd ise siin kohapeal olles. Seega, sinu lahkel loal nimetaksime selle loo " lõbusaks vahepalaks" tavapärastele päeviku vormis lugudele, et anda sulle pisut konkreetsem pilt meie elust siin Perthi linnakeses Austraalias nii, et sul poleks vaja kõike tavalistest postitustest ridade vahelt lugeda. Loodetavasti annab allolev kirjatükk sulle konkreetsete näidete varal terviklikuma, ent siiski sügavalt subjektiivse :) pildi, sellest mis moodi siin teisel pool kera asjad käivad ning mis moodi siinne elu Eesti omast erineb ja mille poolest ehk ka pisut sarnaneb.

Meie naiivsevõitu arusaam Austraaliast enne siia saabumist oli näiteks selline - igas suunas nii kaugele kui silm seletab keksivad kõikjal ringi vallatud kängurud, kukrud nodi täis; eukalüptipuid ehivad armsa olemisega koaalad; kõikjal võib kohata tohutustes kogustes surmava hammustusega ämblikke, skorpione ja madusid; kõik inimesed käivad igal pool (ka teatris ja kohtus) varbavaheplätudega; vähemalt iga kolme sõna tagant ütleb iga endast lugupidav austraallane "Cheers mate" ning suurem osa elanikkonnast elab kaunis linnakeses nimega "Summer Bay". Kuigi tegemist ilmselgete liialdustega oleme pidanud nentima, et igas punktis on siiski ka terajagu tõtt (Välja arvatud viimases muidugi, jäägu "Summer Bay" siiski "Kodus ja võõrsil" tegelastele :)
Aga võtaks nüüd alapunktide kaupa pisut kokku mis üht Kängurudemaale reisivat maarjamaallast ees võiks oodata. Kuna teame, et austatud lugeja on väga mugav inimene siis oleme kõiksugu teksti lisatud hinnad konverteerinud juba eesti valuutasse. (Ahjaa valuuta kurss on ca 7,7, seega siin olles korrutame pidevalt kõike umbes 8-ga)

Hinnad
Hinnad on nii ja naa. Siin on võimalik kulutada väga kiiresti väga palju raha, kuigi samas leiab kõik eluks vajaliku ka täiesti normaalsete hindadega. Vahel on käärid lausa uskumatud, et ka hiina inimestel läheksid silmad suureks(ja tihti lähevadki). Näiteks on võimalik poes kulutada 200 g-se lastevorsti analoogi peale 50 krooni või 1 kilose peale 25 krooni. Juustuga sama lugu... 2l mahl maksab ca 20 krooni, grillkana aga umbes 80 krooni. Tavalise toidukorvitäie eest (Piim, munad, või, sai, vorst, juust, pool grillkana, 300 g pastasalatit ja veerand arbuusi) tuleb kassas välja kõhida ca 250 krooni. Praad mitte väga nooblis kohas maksab ca 100 - 150 krooni. Õlle eest röövivad siin kõvasti nagu ilmselt oma eelmisteski postitustes kurvalt kirjutanud oleme - 0,33 õlle on poes ca 20-40 krooni, suurtest pudelitest ja tuntud brändidest rääkimata. Päris pubisse pole veel julgenud küsima minnagi :) Vein on sigaodav - parim pakkumine mida seni näinud oleme oli 16 krooni liitri kohta, ehk siis ca 12 krooni maksaks tavasuuruses 0,7l pudel :) Üldiselt oleme täheldanud, et kui ostad palju korraga säästad päris korralikult, seega siin poodides eriti korvidega inimesi ei näe, liigeldakse ikka suure kuhjaga kärudega. Tööstuskaupade hindadega veel eriti tihedat kokkupuudet ei ole olnud aga niipalju kui silma on jäänud võiks paigutada Eestiga umbes samasse auku.
Riideid pole siin samuti veel eriti ostnud, kuna tegime Tais oma suuremad ostoksid ära, kartuses et siin on kõik palju kallim. Tegelikkuses leiab siin üldjuhul riidetüki suhteliselt odava raha eest, juhul kui just mõnd maailmatuntud brändi taga ei aja ja päris kesklinnast ei osta. Näiteks triisärk leiab siin uue omaniku alates 100 krooni eest, kena suvine kleit aga alates 150st kroonist. Eks nagu igal pool maailmas, oleneb kust ja kellelt ostad.

Transport
Kasutame siin ringiliikumiseks midagi, millele Eestis pärast juhilubade saamist eriti tähelepanu ei pööranud - nimelt ühistransporti. Äärelinnade suhteliselt hea rongi- ja bussiühendus kesklinnaga on selle meie, kui paadunud autoinimeste jaoks, isegi suhteliselt talutavaks muutnud. Piletid on aga Eestiga võrreldes pisut kallimad. Siin on süsteem üles ehitatud nii, et linn ja äärelinnad on ära jagatud tsoonideks ning põhimõtteliselt mida kaugemale linnast välja e. mida kaugemasse tsooni sõidad seda rohkem tuleb ka kukrut kergendada. Ühe tsooni pilet maksab umbes 16 krooni, kahe tsooni oma 24 krooni ja nii edasi tsoone on vist kokku 7. Üks pilet kehtib 2 tundi ja selle aja jooksul saad oma ostetud tsoonides piiramatult ringi vurada. Meie oleme kõik oma sõidud siiamaani kahe tsooni piires sõidetud saanud, ehkki transpordi peale on kulunud rohkem raha kui meile meeldiks. Veel üks huvitav tõsiasi Perthi kohta on see, et tegemist on sõna otseses mõttes väga lameda linnaga. Enne kui hakkad mõtlema, et teeme oma uut kodulinna maha siis lase me seletame: kuigi siin on elanikke ligi neli korda rohkem kui Tallinnas, on siin kõrgeid kortermaju oluliselt vähem ja suurem osa on alles viimasel ajal ehitatud. Seega on linn Eesti mõistes lausa hiiglaslikule maalapile laiali tõmmatud ja vahemaad on ühest linna otsast teise ikka päris korralikud. Võttes arvesse eelmises lauses välja kuulutatu ja tõsiasja, et kütus maksab siin umbes 11-12 krooni siis ei tule ilmselt sulle terane lugeja üllatusena, et enamus kohalikke vurab ringi päris oma automobiilidega. Mis meile päris sobib kuna rongis, bussis või mujal ühistranspordis istekoha leidmisega enamasti vaeva näha ei tule.

Majutus
Siin nüüd oleneb tohutult sellest kui kauaks plaanid ühte kohta pidama jääda. Kui kavatsed kusagil peatuda vähem kui kuu, leia omale hotell või hostel (backpackerite hostelis nööritakse kahese toa eest ca 500 eeki, voodikoha eest 8 toas aga umbes 150 eeki öö eest.) Kui jääd püsima 1-3 kuuks, proovi endale leida tuba mõnes majas vüi korteris (olenevalt kohast ca 1000 - 3000 per tuba per nädalal) kui aga kavatsed peatuda lausa 3-6 kuud või enam võid hakata otsima endale üüriks tervet korterit või maja(nöörivad nii umbes 10,000 per kuu korteri või ridamaja eest ja pisut rohkem eramaja eest.) Korterid ja majad on siin enamasti mitte kõige uuemad ja läikivamad aga samas kõik eluks vajalik on tavaliselt olemas ja rendihinnas sisalduvad üldjuhul ka kõik kommunikatsioonid. Interneti ühendus on enamsti olemas aga kuna tegeist tavaliselt umbes millegi sarnasega nagu mobiilne internet eestis siis allalaaditud maht kalendrikuu kohta on piiratud (meil on näiteks 3 giga kuus - seega pole just palju :(
Töö otsimine
Kes vähegi viitsib tööd teha ja pole eriti valiv selle suhtes mis ta teeb leiab siin kindlasti hõlpsasti töö. Samas seavad meie viisa tingimused (Work&Holiday Visa) meile ühe nõmeda piirangu mida ilmselt tööandjate poolt eriti ei hinnata - nimelt tohime töötada ühes ettevõttes maksimaalselt 6 kuud. Kes see ikka tahab omale töötajat välja koolitada kui ta peagi pärast koolitamist nagunii uttu tõmbama peab. Seega jäävad meile avatuks igasugu lühikesed tööotsad mida siin hellitavalt temp`ideks kutsume. On lausa olemas spetsiaalsed tööbürood kes selliste lühiajaliste lepingutega tegelevad. Naljaks on ehk see, et kogu raha ja info liigub läbi tööbüroo, seega ollakse justkui tööbüroo palgal. Nendele ütled kui oled haige ja ei saa kohale ilmuda, nemad maksavad sulle palka, nemad tegelevad sinu maksude ja puhkusetasudega jne. Paraku see odav lõbu muidugi ei ole, naised saunas rääkisid, et nad võtavad ca 30% palgast vahelt ja 12 kuu jooksul pärast mõne ettevõttes lühiajalise töö lõpetamist töötaja sinna ettevõttesse tagasi minna ei saa muidu tuleb firmal maksta päris kopsakas "finders fee" või eestimaakeeli trahv. Ahjaa makse röövitakse siin meie viisaga palgast ca 28% (neil on see siin astmeline, seega me täpset % sulle hetkel öelda ei oska) kuid peale palga maksab tööandja sulle iga kuu ka ca 10 pensionifondi (superannuation) mille pärast siit maalt lahkumist tagasi saad. Palkadest niipalju, et juhuotste eest teenib siin minimaalselt 80 krooni tunnis kätte aga keskmine on vist umbes 120 krooni tunnis kätte. Ühesõnaga kui töö on olemas on raske mitte üleliia kulutades mitte toime tulla :)
PS: Kolmapäevast reedeni pärastlõunal kontoris töö kõrvale paar õlut või paar klaasikest veini on täiesti normaalne, kusjuures ettevõtte kulul :) !

Kliima
Kliima on siin "huvitav"... Pärast Tai niisket soojust, on siin kummaliselt kuiv. Paslik oleks võrrelda, et kliimad erinevad nagu aurusaun ja soome saun. Samuti on siin suhteliselt hõreda osoonikihi tõttu end lihtne sõna otsese mõttes nii ära põletada, et pärast on keha villis. Samuti on soovijatel väga lihtne saada kiiresti endale nahavähk või mõni muu tore nahahaigus. Austraallased ise on sellest äärmiselt teadlikud ja manitsevad meid ikka alatasa end korralikult (päikese)kreemitama. Päikest siia ikka jagub, kuid tema puudumisel võib lühikestes pükstes ja T-särgis praegu veel ikka pisut jahe hakata. Temperatuurid on praegu päeval ca 24-30 ja öösel 14-18, samas praegu on Austraalias nagu Eesti mõistes Aprilli algus - pole nagu õieti (ole vait Margus) suvesoojad veel alanudki. Ookeani vesi püsib aastaringselt meeldivalt jahutavatel temperatuuridel ehk siis umbes 18 - 22 kraadi ringis. Ujujad on praegu veel vähevõitu (ainult hullud külmaga harjunud eestlased:) aga küllap iga sooja ilmaga neid ka rohkem koguneb.

Linn ja inimesed
Perth ise on meeldivalt rahulik linnake, kus Austraalia "laid back" suhtumine väga hästi kohalike käitumismaneeridelt ka peegeldub. Selle linnakese on õitsema pannud kõikjal linna ümbruses asuvad maagi ja mineraaliderikkad väljad, mis on siia meelitanud palju kapitali ja tööjõudu. Ei oleks vist suur liialdus öelda, et ühel või teisel viisil on suurem osa Perthi elanikke kas otseselt või kaudselt millegi kaevandamisega seotud. Linna keskelt voolab läbi pirakas, kohati kuni kilmomeetrise läbimõõduga jõgi ning linn piirneb läänest väga pika ent samas väga ilusa rannaribaga, kus tehtud pilte sa kindlasti ka meie eelmistest postitustest näinud oled. Linna kaunistavad veel suhteliselt tihedalt kõiksugu pargi ja niisama muruväljakud, seega rohelusest siin küll puudust tundma ei pea. Muide nagu enne öeldud sai siis tegemist väga lameda linnaga ja juuresolevalt pildidlt võib lugeja ära näha kõik majad mis on üle 3 korruse :) Linna üks suurimaid parke King´s Park on mõõtmetelt lausa selline, et sinna võib julgelt telgiga 3-4 ööks matkama minna, ilma et satuksid samasse kohta mitu korda. Inimesed on väga meeldivad ja sõbralikud ning hätta jäädes ei pea küll keegi abi küsimist kartma. Päris palju kohtab tänavatel aasiast pärit inimesi, ent nemad hoiavad enamasti omaette ja paljud ei hiilga just suurepärase inglise keelega. Kokkuvõtteks võib üsna kindlalt väita, et tegemist täiesti elamisväärse linnaga.

Ja oledki järjekordse üleliia postituse lõppu jõudnud armas külaline. Esialgu pidi see postitus olema lihtsalt lühike vahepala meie tavapärastele lugudele aga tundub et see sai ikka noh vähemalt sama pikk kui tavaliselt. Loodame, et said nüüd meie kodulinnakesest pisut parema ettekujutuse. Tänan, et viitsisid jälle meiega olla ja kohtuma juba varsti kui kirjutame mida põnevat me eelmisel nädalal ka tehtud saime.

1 comment:

Margus said...

muideks antud kontekstis kasutasid sa sõna "õieti" õigesti ;)

Kirsi oleks su üle uhke